Najčastejšie
otázky

Obrázek

Čím začať kúpu jazdeného vozidla?

Jednoznačne kontrolou všetkých dokladov. Nechajte si predložiť všetky doklady k vozidlu a porovnajte ich so skutočnosťou. Predovšetkým prekontrolujte tzv. identifikátory -hlavne VIN kód. U automobilov vyrobených do septembra 2001 overte tiež číslo motora (u mladších vozidiel už sa číslo motoru neuvádza). Pokiaľ má vozidlo i ďalšie identifikátory (napr. číslované sklá), tiež ich preverte. Súčasťou kontroly by mala byť aj technická kontrola a meranie emisií - konkrétne to, či automobil prešiel kontrolou a kedy je jej ďalší termín.

Ako sa nestať obeťou podvodu?

Na jazdené vozidlá sa môžu vzťahovať práva tretích osôb - môžu byť napríklad predmetom záložného práva alebo obstarané na leasing. Aby ste sa nestali obeťou napr. leasingového podvodu, je vhodné zistiť, či na vybrané vozidlo nie sú viazané žiadne práva cudzích osôb. Niektoré jednoducho zistíte z technického preukazu (vozidlo je obstarané na leasing), ale niektoré práva zistí iba odborník. Pri kúpe vozidla cez inzerát sa preto nikdy celkom nevyhnete riziku. V predajniach Škoda Plus Vás na vozidlo zaťažené právami upozorní.

Ako nekúpiť kradnuté vozidlo?

Bez odborníkov a špecializovaných agentúr sa pri kúpe vozidla cez inzerát nikdy celkom nevyvarujete tohoto rizika. Vždy sa však vyplatí zistiť, odkiaľ vozidlo pochádza (teda zistiť pôvod automobilu). Pokiaľ je vozidlo individuálne dovezené z cudziny, zvyšuje sa pravdepodobnosť toho, že ide o opravené nabúrané vozidlo. Vyššie je aj riziko kúpy kradnutého vozidla. Preto je vhodnejšie kupovať jazdené vozidlá, ktoré boli ako nové predané na Slovensku. Pôvod vozidla ľahko zistíte z technického preukazu.

Ako zistiť históriu vozidla?

Kontrolou servisnej knižky. Ta je vždy dokladom o tom, v akom je vozidlo stave a ako sa oňho staral predchádzajúci majiteľ. V prípade zájmu o určité vozidlo, vždy trvajte na jej predložení. Pokiaľ Vám nebude predložená, je to signál, že niečo v nej nie je v poriadku. Vozidlo napríklad nebolo pravidelne servisované, alebo bolo nabúrané, čo Vám predajca v bežnom autobazáre nechce prezradiť.

Ako spoznáme, že vozidlo bolo nabúrané?

Platí, že žiadnu vážnejšiu nehodu nemožno na automobile celkom opraviť. Vždy po nej zostanú stopy. Jednou z metód je meranie hĺbky laku špeciálnym diagnostickým prístrojom. Túto službu Vám poskytnú v autobazároch. Pri laickom skúmaní vozidla sa sledujú medzery medzi jednotlivými komponentami na karosérii. Veľa prezradia i rôzne odtiene laku.

Čo prezradí úvodná vizuálna kontrola vozidla?

I vizuálna obhliadka vozidla veľa prezradí, od škrabancov na karosérii až po závažnejšie problémy. Dôležité je dobre prezrieť interiér automobilu, pretože ten Vám často prezradí, ako sa správal predchádzajúci majiteľ k vozidlu. Znečistený interiér je vizitkou  nedostatočnej starostlivosti. Ohmataný volant alebo príliš zošlapané pedály zasa prezradia, ako intenzívne bol automobil používaný a či tachometer nebol náhodou stočený.

Čo kontrolovať na karosérii?

Zvlášť starostlivo skontrolujte miesta, ktoré často podliehajú korózii - prahy, blatníky, piate dvere a pod. Je vhodné použiť pritom trochu sily, pretože niekedy sú inkriminované miesta nie príliš starostlivo opravené a je len otázkou času, kedy sa problém objaví znovu. Zbystrite pozornosť v prípadoch, že sú často korodujúce časti prekryté čerstvým lakom alebo plastovými lemami.

Podvozok - má ho cenu kontrolovať?

Samozrejme! Najlepšie je vozidlo zdvihnúť a podvozok poriadne skontrolovať. Dôraz klaďte na koróziu podlahy a na výfuk, ktorý často hrdzavie. Taktiež väčšie olejové netesnosti, nerovnomerne ojazdené pneumatiky a vady náprav najlepšie odhalíte, keď automobil zdvihnete na zdviháku.

Na čo klásť dôraz pri skúšobnej jazde?

Skúšobná jazda by mala byť samozrejmosťou. Sledujte pri nej, či automobil drží stopu, ako sa chová v prudkých zatáčkach, či brzdí súmerne a aký má motor zvuk. Pri jazde sa nebojte viac zošliapnuť plyn a chcieť od vozidla viac, než v bežnej prevádzke.

Je potrebné uzavrieť kúpnu zmluvu?

Bez riadne spísanej kúpnej zmluvy jazdené vozidlo nikdy nekupujte. Len zmluva je totiž zárukou, že sa v prípade problémov domôžete svojich práv. Na internete nájdete vzory, ako má správna kúpna zmluva na jazdené vozidlo vyzerať. Automobil v nej musí byť presne špecifikované (identifikátory, počet najazdených kilometrov, vek a pod.). Malo by v nej byť uvedené, že na vozidle nie sú práva ďalších osôb. Ďalšie náležitosti dobrej zmluvy: počet kľúčov odovzdávaných k vozidlu, podrobnosti o STK a emisiách a pod. V optimálnom prípade by mal byť súčasťou zmluvy taktiež zápis o technickom stave vozidla, v ktorom sú uvedené všetky závady.

Obrázek
Obrázek